Przepisy i ustawa o czasie pracy kierowcy


Ustawa o czasie pracy kierowcówPrzepisy dotyczące czasu pracy kierowców zatrudniony na podstawie umowy o pracę unormowane są w ustawie o czasie pracy kierowców z 16 kwietnia 2004 roku. W akcie prawnym unormowane zostały zasady rozliczania czasu jazdy i okresów odpoczynku, a także obowiązki pracodawcy związane z wykonywaniem usług przewozowych.

Co zaliczamy do czasu pracy kierowcy?

Na początek warto ustalić, co wchodzi w skład czasu pracy kierowcy. Poza samym prowadzeniem pojazdu do czasy pracy kierowców wlicza się również załadunek i rozładunek pojazdu, nadzór i pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym z pojazdu, czynności związane z utrzymaniem czystości oraz inne zadania związane z wykonywaniem czynności służbowych. Co ważne do czasu wlicza się również okres, w którym kierowca pozostaje w gotowości na wykonanie swojego zadania np. czas oczekiwania na załadunek lub rozładunek. Poza tym, jeśli dobowy czas pracy przekracza 6 godzin to pracownikowi przysługuje 15 minutowa przerwa, która również wliczana jest do czasu pracy kierowców.

Co nie wlicza się do czasu pracy?

Tym razem omówimy wyłączenia, a więc czynności i zdarzenia, których nie można wliczyć do czasu pracy. Pierwszym wyłączeniem są dyżury kierowców, podczas których pracownik pozostaje w gotowości do pracy, ale nie wykonuje prowadzenia pojazdów. Kolejnym wyłączeniem są przerwy w czasie jazdy, które nie mają przekonującego uzasadnienia. Do czasu pracy nie są również wliczane przerwy wynikające ze specyfiki systemu przerywanego czasu pracy. I wreszcie ostatnim wyłączeniem jest dobowy nieprzerywany odpoczynek.

Aby zapoznać się ze szczegółowymi zasadami obliczania czasu pracy przeczytaj teksty ustawy.
Do pobrania: Ustawa o czasie pracy kierowców z 16 kwietnia 2004 rokukomentarzy 49 do 'Przepisy i ustawa o czasie pracy kierowcy'

 1. Czesław pisze:

  Pytanie, jeśli jadę autobusem robię pierwszą przerwę po 2.5 godzinach 15 minut następne 2 godziny 30 minut.
  jadę następne 3 godziny robię przerwę 45 minut,zostaje mi 1,5 godziny do jazdy czy mogę doliczyć 1 godzinę do tej przerwy razem godzin 10 W sumie są przerwy 2 po 45 minut.

  • Jacek pisze:

   jak najbardziej kolego… tylko pamiętaj że tak możesz zrobić max 2 razy w tygodniu, a dwu-tygodniowy czas jazdy nie może przekroczyć 90 godzin. pozdrawiam

 2. Andrzej pisze:

  Aby przedłużyć czas jazdy do 10 h(możesz to zrobić tylko dwa razy) musisz jechać pełne 4.30 i dopiero wtedy zrobić przerwę 45 min.

  • Balon pisze:

   Nie musi jechać „pełnych 4,5H”. Poczytaj uważnie przepisy. To są MAKSYMALNE okresy prowadzenia, po których MUSI zrobić przerwę. Może sobie to nawet rozłożyć tak: 3,5H Jazda – Pauza 45m – 3,5H jazda – Pauza 45m – i 3H Jazda. Każda pauza RESETUJE czas jazdy. w przepisach wyraźnie jest mowa o MAKSYMALNYCH czasach jazdy i MINIMALNYCH czasach przerw.

   Pozdrawiam.

 3. Basia pisze:

  Witam
  Proszę o odpowiedź mam taki problem. Kierowca jechał 2 godziny i 2 godziny odpoczywał Czy po takim okresie kierowca może jechać bez przerwy kolejne 4,5 godziny
  Pozdrawiam

 4. kursant pisze:

  witam
  Proszę o odpowiedź. Załoga jedno osobowa kierowca jechał 3h i zaczął załadunek który trwał 3h to po załadunku może jechac 4,30h zrobic pauze 30 minut i jechac przez 1,30 i zrobic pauze 11h ?

  • Paweł pisze:

   Witam
   Po 6h pracy trzeba zrobić 45min pauzy a po za tym pauze 45min nie można rozdzielać na 30min i 15minut tylko zawsze 15min i 30 min .a to co napisałeś to wykroczenia

  • Jacek pisze:

   Po załadunku (rozumiem, że w czasie załadunku kręcił pauzę) może jechać max. 4h 30 min po czym MUSI zrobić pełną pauzę – 45min. Później może dalej jechać 1h30 min, a nawet 2h30 min z przedłużeniem (max 2 razy w tyg)

  • Rafał pisze:

   Witam jeżeli kierowca jechał 3h + 3 godziny pracował na młotkach to musi zrobić przynajmniej 30min pauzy lub 45 po tej pauzie może jechać 4,5 godz + 45minut pauzy +1,5 godziny jazdy. Proszę pamiętać że do 13 godzin robi się 11 a między 13-15 jak kierowca kończy to tylko 9 jest zaliczona.

 5. gumis pisze:

  witam
  podwojna osbsada jeden jechal 4 godz drugi czuwal i zmiana chcielem sie dowiedziec czy tak mozna?

 6. Janusz pisze:

  Powiem krótko ktoś kto wprowadzał te przepisy sam nie łapie co jest w tym grane .
  Jak ja tu czytam -Czuwania- Zmiana -Pauza – Praca i te różne zawiłe pojecia .To już wiadomo dlaczego kierowcy łapią mandaty .A może o to chodzi ???
  Mam kolegę kierowcę który myślał że w tym temacie zjadł wszystkie rozumy ale okazało się że Nie !!! Bo pan inspektor ITD udowodnił jemu że robi coś nie tak jak powinien .Czy to wszystko nie powinno być bardziej klarowne a nie zawiłe

 7. ajajaj pisze:

  Kierowcy w większości to cepy po zawodówce trzeba ich pilnowć jak dzieci, dzwoń do spedytora w firmie niech cie pilnuje a nie tam takie gdybania .

  • BRECHA pisze:

   WITAM CIĘ AJAJAJ TYM SWOIM PISANIEM O TYCH CEPACH PO ZAWODÓWCE TO OSOBIŚCIE UWAŻAM ŻE POKAZAŁEŚ SWÓJ ILORAZ INTELIGENCJI RÓWNY ZERU. JA AKURAT JESTEM PO ZAWODÓWCE. ALE JESTEM PEWIEN ŻE NAWET NIE TRZYMAŁEŚ KLAMKI OD DRZWI A UBLIŻASZ INNYM .A SPEDYTORZY TO ZAWSZE BĘDĄ CI MÓWIĆ ŻE MOŻESZ JECHAĆ JEST WSZYSTKO OK BYLEŚ DOJECHAŁ BO PRZECIEŻ TO TY BĘDZIESZ ODPOWIADAŁ ZA WSZYSTKO W MOMENCIE GDY SPEDYTOR BĘDZIE DŁUBAŁ W NOSIE I SIĘ ŚMIAŁ

  • tomasz pisze:

   nie każdy ma a ty co student i co siedziałeś w czymś większym czy tylko maluch,bo nawet tacy to łopaty nie umieją trzymać a co dopiero kierownice albo rowerkiem jezdzisz

 8. Waldek pisze:

  Witam, interesuje mnie taka rzecz: kierowca X jedzie np 1h i ze względu na specyfikę wykonywanej pracy ma przestój np 30min (wykonuje inne czynności w pobliżu pojazdu), następnie znów jedzie ok 1h i wykonuje inne czynności – 30min itd… Co powinien ustawić na tacho podczas wykonywania innej pracy całkowicie nie związanej z praca kierowcy? Czy może wg tego cyklu „przeżyć” cały 8 godzinny czas pracy?
  Drugie pytanie to kierowca Y po jeździe np 1h ma pauzę np x<15min po czym jazda np 10min to jego suma jazdy wynosi 1h+x+10min?
  Pytam, ponieważ chodzi mi o kierowców, którzy pracują przy remoncie/ budowie dróg i zastanawiam się jak ich czas pracy ma się do czasu pracy pozostałych pracowników 4h praca 15 min przerwa śniadaniowa i 3:45 pracy… Jestem też ciekaw jak kierowca ma rozplanowany czas pracy jeśli np musi dowieźć załogę na miejsce pracy i pod koniec dniówki 8h wrócić na bazę? Kwestia indywidualna?

 9. Aga pisze:

  Witam,czy ktoś może mi wyjaśnić bardziej przejrzyściej te odpoczynki tygodniowe (45h, 36h i 24h) ?

 10. Żaneta pisze:

  Czy do 9(10)h czasu pracy wliczam np godzinę „innej pracy” kiedy kierowałam tylko 8h z odpowiednimi odpoczynkami? czy mogę jechać normalnie 9(10)h a czas „innej pracy” jest ponad to?

  • Andrzej pisze:

   Czasem pracy jest każda czynność wykonywana przez kierowce( również kierowanie pojazdem ).
   Nie należy mylić czasu pracy, z czasem kierowania
   W czas pracy wlicza się czas kierowania

 11. Kate pisze:

  Witam mam pytanie. Kierowca jeżdził w niedziele dwie godziny, skończył jazde o 21:30. od poniedziałku miał mieć urlop,ale program wstawia w to miejsce dzień wolny jako święto. dlaczego tak sie dziej?>

 12. Grzechu pisze:

  Siema mam pytanie jak to jest zaczynam prace w poniedziałek o godz 13 jadę 44 godz kręcę pauzę 24 godz potem jadę 43 godziny mam 45 godz pauzy znowu jadę 42 godz kręcę pauzę 24 godz jadę 45 godz kręcę pauzę 45 dowiedziałem się ze w czwartym tygodniu mam oddać dodatkowo 21 godzin jak to jest tak naprawdę i ile w końcu mogę zrobić 9tek w okresie 2 tygodni 3 czy 6 bo kogo się zapytam to co innego mówi mam w głowie bios

  • Andrzej pisze:

   Skoro masz bigos, to proponuje przeczytac w oryginale

   – ile 9 w tygodniu ? mi wychodzi ze 6
   dlaczego?
   bo w przepisach jest mowa o tym ze mozna zrobic 3×9 pomiedzy dwoma odpoczynkami tygodniowymi, a nie w tygodniu.
   wiec robimy 3×9 od poniedzialku do srody, potem tygodniowy we czwartek ( 24h ) i znow robimy 3×9 do niedzieli

   przepis:
   Art8
   4. Kierowca może mieć najwyżej trzy skrócone dzienne
   okresy odpoczynku pomiędzy dwoma tygodniowymi okresami
   odpoczynku.

   jesli chodzi o oddawanie godz za skrocony odpoczynek.
   nalezy oddawac jednorazowo tyle godzin ile sie skrocilo.
   oddawac nalezy do 3 tygodnia PO TYGODNIU w ktorym bylo skrocenie.oddawac mozna z kazdym odpoczynkiem 9h

   przepis:
   Art8
   6. (…)Skrócenie to należy jednak
   skompensować równoważnym odpoczynkiem wykorzystanym
   jednorazowo przed końcem trzeciego tygodnia
   następującego po danym tygodniu.

   7. Odpoczynek wykorzystywany jako rekompensata za
   skrócony tygodniowy okres odpoczynku wykorzystuje się
   łącznie z innym okresem odpoczynku trwającym co najmniej dziewięć godzin.

 13. Andrzej pisze:

  Za prace w dzień ustawowo wolny od pracy ( niedziela ) należy się rekompensata.Nie można zaczynać urlopu w dzień wolny od pracy

 14. jola pisze:

  Ile godzin kierowca może pracowac w ciągu doby ? Wliczając czas jazdy,rozładunku ,załadunku? Dzięki za informacje.

 15. rafal pisze:

  na której tarczy kreślić pauzę (tacho otwarte)

 16. rafal pisze:

  oj andrzej andrzej tydz zaczyna sie pon 00 i konczy niedz 24 i nie ma innej opcji jak 3razy 9h

 17. rafal pisze:

  aga nie ma odpoczynku tyg 36h jest 24 i 45. pauza 24 to skrucona i do 3 tyg musisz oddac 21 czyli robisz 66.

 18. somaciej pisze:

  Mam pytanie!?Kiedy muszę Tachograf ustawić na Oczekiwanie! albo co jest prawnie praca a,oczekiwaniem kiedy zmuszony jestem prawnie tachograf ustawić Praca i Oczekiwanie proszę o info

 19. Magda pisze:

  witam, mam takie pytanie: jaka może być maksymalna ilość godzin jazdy w ciągu dnia? (9 to ilość łączna) chodzi mi o tą już po przerwie ? 4czy 5 czy 4,5 czy 6 ?

 20. greg pisze:

  Witam,siedziba firmy mieści się w innym miejscu niż postój aut (spedycja )ale ta sama miejscowość i wyjmuję kartę z tachografu (robię wpis ręczny) pytanie:czy muszę mieć zaświadczenie weekendowe?

 21. andrzej78 pisze:

  witam,po odpoczynku mialem 5min jazdy,potem 16min pauzy,nastepnie przejechalem 4.20h i znowu odpoczynek 31min.czy takie dzielenie pauzy 45min jest ok!!!

 22. ppp pisze:

  Pytanie, jak dzis ruszylem po 4dniach wolnego jechalem 4,5 w tym 5,5 pracy 45min puza i znowu 4,5 moge odstec 3godz i jechac na 10-tą godz

 23. konrad pisze:

  Proszę czy mogę w tygodniu zrobić trzy pauzy 9 godz pod rząd następnie dwie 11godzin i pauza

 24. Maria pisze:

  Witam, jeśli kierowca busa zawozi gdzieś grupę (ok 3 godz. jazdy) i czeka tam na nią, to czy czas oczekiwania jest czasem jego pracy, czy przerwą? I ile może lub musi trwać? Chodzi o to po jakim czasie kierowca będzie mógł odwieźć grupę z powrotem?

 25. Andrzej pisze:

  Witam wszystkich.
  Ja mam pytanie odnośnie przerw w trakcie trwania cyklu mianowicie mam zamiar pracowac 15h przy czym jazdy będzie dajmy tylko 1h.
  Wedle moich informcji i wiedzy powinno to wyglądać tak;
  Do 6h pracy 15min przerwy do 9h kolejne 15min przerwy do 12h 15min i do 15h pracy 15min przerwy będę wdzieczny za weryfikacje ponieważ nie mogę znaleźć info na ten temat.

 26. olek olek pisze:

  Witam czy doba kierowcy zaczyna się w chwili zalogowania do tachografu czy w chwili podjęcia jazdy,innej pracy, dyspozycji

 27. Maciej pisze:

  Mam pytanie

  Taka sytuacja

  Rozpoczynam pracę – 2 h załadunek i formalności, następnie prowadzę auto przez 4 h, robię przerwę 45 min i znowu jadę przez 4 h, dojeżdżam do celu i odrazu wyładunek który trwa 4 h i 15 min następnie odpoczynek dobowy 11h. Czy jest to zgodne z czasem pracy kierowcy?

 28. 44miodzio pisze:

  Proszę o podpowiedz: jadę np. 2,21 czy ten czas zaokrąglamy do 2.30 bo mam w ciągu dnia takie końcówki i nie zabardzo lapie. Dziękuje za odpowiedz

 29. Maiki pisze:

  Witam mam pytanie,jedziemy w załodze 2 osobowej wyjazd:
  Łódż 21.00,przerwa o 01.30-2h pauzy
  ruszam 3.30 dojeżdżam do celu Szczecin 5.00 i robię pauzę do godz.8.00(3h).Od 8.00 do godz.10.00 robimy odbiory i o godz.10.00 Zmiana kierowców i robimy dalej odbiory do godz.14 (w tym czasie wykręciła się pauza 45min.).O godz.14.00 powrót do Łodzi 18.00-18.50 pauza.Zjazd na firmę 20.00.
  Moje pytanie czy to legalne w sumie 21.00do20.00/23.00 w pracy,ale w tym były 3 godz.pauzy czy taki wyjazd podlega karze.
  Dzięki za info Pozdrawiam

 30. Rumcajs pisze:

  Witam mam pytanie co drugą pauzę tygodniową mam skróconą do 35godz jak to wygląda z oddaniem reszty godzin czy mogę odebrać w środku tygodnia czy tylko w weekend. i tak 45+10 czy 45+21 i teraz jeszcze ta 9 godzinna rekompensata za skrócony odpoczynek tygodniowy to 45+10+9 czy 45+21+9 Pozdrawiam

 31. jaro_83 pisze:

  Jezeli dobrze zrozumialem,jade 1h, czekam na zaladunek 2h, potem 1h zaladowuje, to moj czas pracy wynosi 4h, jade 30 min i robie 15 badz 45 min przerwy to pozostaje mi 4,5h pracy tak ? A jezeli jedzie sie w zalodze dwuosobowej z takim samym rozkladem co wyzej napisalem to 2 kierowca ktory siedzi z boku to dalej wykonuje dyzur ?

 32. Marek pisze:

  Kierowca wyjeżdza o 6 jedzie do 9, robi przerwę 7h. czy o godz 16 może jechać?

 33. Jasiu pisze:

  Witam mam pytanie 2 tygodnie temu robiłem 45h i skonczylem w czwartek a nastepnym tygodniu robiłem 24h i skonczylem w środę. Następna pauza 45 od wtorku od 20.00 ale w weekend zrobiłem 28h i teraz moje pytanie jak zrobiłem 24 h w tygodniu to wydłużyłem tygodniowy czas pracy o jeden dzień czyli do środy 20.00 później muszę zacząć 45h . Ja to tak rozumiem

 34. Jasiu pisze:

  Witam mam pytanie 2 tygodnie temu robiłem 45h i skonczylem w czwartek a nastepnym tygodniu robiłem 24h i skonczylem w środę. Następna pauza 45 od wtorku od 20.00 ale w weekend zrobiłem 28h i teraz moje pytanie jak zrobiłem 24 h w tygodniu to wydłużyłem tygodniowy czas pracy o jeden dzień czyli do środy 20.00 później muszę zacząć 45h . Ja to tak rozumiem

 35. Adam pisze:

  Witam. Ptanie moje brzmi.Jeśli robię pierwszą pauzę 15min po przejechanej godzinie i póżniej kontunuję jazdę ale wracam do firmy nie przekraczając pierwszego czasu 4.30 to czy muszę robić jeszcze pauze 30 min

 36. Grażyna pisze:

  Czy pauza 45 min podczas dnia pracy liczy się do czasu pracy czy nie bo u mnie w firmie każą pracować 9 h bo przerwy nie liczą do czasu pracy

 37. Krzysztof pisze:

  Jestem zatrudniony na umowę zlecenie przewozy regionalne autobus w której jest napisane że mam platne 18,30 za godziny prowadzenia pojazdu za dyżur i przerwę 50% płatne czyli 9,15. Ale dziennie też mam innej pracy około 2h na mlotkach czyli sprzedaż biletów sprzątanie autobusu i inne pracę kontrolne po rozmowie z pracodawcą on twierdzi że zapłaci mi za to 50% tak jak za dyżur i mówi żebym robił to na pauzie. I moje pytanie czy za inną pracę powinienem mieć płatne 100% czy tak jak mówi pracodawca 50%??

Dodaj swój komentarz