AETR
Już od wielu lat kierowcy pracujący w przewozach międzynarodowych w wielu kwestiach ograniczani się przez różne przepisy i normy, obowiązujące przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej. Jedną z najważniejszych kwestii determinowanych przez owe przepisy jest naturalnie maksymalny czas pracy kierowcy zawodowego. Warto jest zatem wiedzieć o podstawowych dokumentach, które się do tego odnoszą, bowiem stanowią one nieodłączny element pracy każdego, kto się tym zajmuje.
Najważniejszym dokumentem jest obecnie AETR, umowa obowiązująca obecnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej jak i kilku innych państwach europejskich – głównym jej celem było wprowadzenie jednolitych reguł na terenie Europy, co pozwoliło na znacznie łatwiejsze kontrolowanie bezpieczeństwa kierowców. W Polsce została ona ratyfikowana w 1999 roku.
AETR określa praktycznie wszystkie aspekty związane z maksymalnym czasem kierowcy zawodowego. Według zawartych w jej treści reguł dzienny czas pracy może wynosić 9 godzin, zaś dwa razy w tygodniu przy wystąpieniu wyjątkowych okoliczności może on być przedłużony o godzinę. Oprócz tego w jej treści znajdziemy wiele innych, nierzadko bardzo szczegółowo opisanych kwestii, takich jak wymagany czas odpoczynku dla kierowcy czy nawet dopuszczalny wiek, w jakim można wykonywać taką pracę. Bardzo ważnym zapisem jest również ten mówiący o obowiązku korzystania z tachografów, które pozwalają na nieustanne kontrolowanie każdego kierowcy pod kątem przestrzegania przez niego owych przepisów.
Być może AETR bardzo restrykcyjnie kształtuje cały tryb pracy każdego kierowcy zawodowego, nie można jednak zaprzeczyć temu, że jej wprowadzenie pozwoliło na ujednolicenie przepisów bezpieczeństwa w większości krajów Europy, co samo w sobie jest bardzo dużym ułatwieniem dla osób pracujących w tym zawodzie. Każdy kierowca powinien znać jej treść oraz zawarte w niej reguły, bowiem mają one kluczowy wpływ na jego codzienną pracę.
Bardzo fajna strona, właśnie się przygotowywuję do rozmowy kw. na stanowisko spedytora, a że nie mam doświadczenia to ta strona i zawarte tu informacje bardzo mi pomagają. Szkoda, że nie ma tu wytłumaczonych pozostałych pojęć takich jak CMR TIR prawo przewozowe incoterms OPWS i innych dkumentów dot zawierania umów spedycyjnych. Pozdrawiam 🙂
Szanowni Państwo, do przejazdów na terenie UE stosuje się Rozporządzenie Rady UE nr 561, nie zaś AETR 😉
Pozdrawiam.
A taka drobna dygresja : które grópy zawodowe są tak kontrolowane jak MY kierowcy? Lekarze? Wycinający przeciwległą nerkę do tej nadające się do usunięcia? Czy może pielęgniarki,górnicy, murarze, tynkarze,spawacze , itp. itd . ITD. Dobry dowcip : a dlaczego? Już tłumaczę :zacznę może od pytania : chciałbym się dowiedzieć : jak długo ci ludzie pracowali w transporcie międzynarodowym ?, I co pozwoliło im na to, by zrozumieć zasady panujące w tym zawodzie? Jak ktoś kto nie wykonywał tej ,nawiasem mówiąc ,ciężkiej i odpowiedzialnej pracy,i nie ma o tym bladego pojęcia, zyskał prawo do oceny naszej pracy? ,mówiąc o kierowcach! A jeszcze może wspomnijmy o Spedytorach , którzy ponoszą odpowiedzialność za terminowe dostarczenie ładunku i odpowiedzialność finansowa jak i ludzką , w stosunku do klientów, jak i nas, kierowców. Życzył bym sobie aby taki inspektor ITD na jeden dzień zamieniłby swoją pracę na moją : kierowcy transportu międzynarodowego, lub na Spedytora wymienionego transportu. Życzę szczęścia! A może jeden dzień potrafi dużo nauczyć?, i być: dla odmiany,kompetentnym w swoim zawodzie ? Pozdrawiam. Bartosz Fedyn.
Tak masz rację Monika w UE stosuje się rozporzadzenie WE 561 ale pokrywa się w ponad 90% z Aetr 🙂
Tak masz rację Monika ale pokrywa się w ponad 90% z Aetr 🙂
Dokłaadnie Monika. Zgadzam się w 100%
Mam pytanko,skoro AETR pokrywa się prawie w 90% z rozporządzeniem WE 561 to jakbyście to sformułowali do pracy inżynierskiej? Piszę właśnie na temat ROLA CZASU PRACY KIEROWCY W TRANSPORCIE SAMOCHODOWYM i zastanawiam się jak to wszystko opisać.. Jak zaznaczyć w sposób zgodny z prawdą, że AETR i WE 561 są podobnie/ tak samo napisane? czy któreś opiera się na drugim?
Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.
Witam, mam ten sam problem. Piszę pracę o tym samym temacie, czy jest mi Pani w stanie pomoc w tej kwestii o którą pytała Pani wyżej?